یکشنبه 1 آذر 1388

تعجب

   نوشته شده توسط: محمد یحیی    نوع مطلب :حدیث ،

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: در شگفتم از كسى كه از چهار چیز مى‏ترسد چرا به چهار چیز پناه نمى‏برد:

تعجب مى‏كنم از كسى كه از دشمن مى‏ترسد چرا به ذكر: حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِیلُ یعنى: خدا ما را بس است و او بهترین پشتیبان است. پناه نمى‏برد، زیرا من شنیدم كه خداى بلند مرتبه مى‏فرماید: «آنان با نعمت و بخشش الهى بازگشتند در حالى كه هیچ بدى به آنان نرسید».

تعجب مى‏كنم از كسى كه گرفتار است چگونه به ذكر: لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ یعنى: خدایى جز تو نیست، تو منزهى و من از ستمگارانم. پناه نمى‏برد، زیرا من شنیدم كه خداى بلند مرتبه پس از این ذكر مى‏فرماید: «ما او را اجابت كردیم، و او را از اندوه رهانیدیم، و مؤمنان را نیز مى‏رهانیم.

و تعجب مى‏كنم از كسى كه حیله به او زده شده است چگونه به این دعا پناه‏

                        الآداب الدینیة للخزانة المعینیة با ترجمه عابدى، ص: 360

نمى‏برد: «وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبادِ یعنى كار خود را به خداوند واگذار مى‏كنم كه او آگاه به بندگان است، زیرا من شنیدم كه خداوند در باره گوینده این ذكر مى‏فرماید: «خداوند او را از نیرنگهاى زشت آنان حفظ نمود». و در تعجبم از كسى كه دنیا و زینت‏هاى آن را مى‏خواهد چگونه به این ذكر پناه نمى‏برد: ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ یعنى تنها آنچه را خدا بخواهد انجام مى‏شود، هیچ نیرویى جز از طرف خداوند نیست، زیرا من شنیدم خداوند بلند مرتبه در باره گوینده آن مى‏فرماید: «اگر معتقد هستى كه من كمتر از تو مال و فرزند دارم پس امیدوارم پروردگارم بهتر از ثروت تو به من دهد». و كلمه «عسى» در این آیه شریفه به معنى امیدوارى است.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic